Search
  • 4thDimensionIndieFilmFest

FDIFF OCTOBER-NOVEMBER RESULTS



NARRATIVE FEATURE


Winner

Shahbaz Noshir for film Puya - In the Circle of Time


Finalist

Melissa Whitely for film Leaving Virginville

Sophia Romma for film Used and Borrowed Time




SHORT FILM


Winner

Mimi Garrard for film "Goddess of Light”


Finalist

Ken Sagoes for film The McHenry Trial – Don’t Judge a Kid by Their Hoodie

Aref Alvandy for film SOS Poseidon

Victoria Rotlisberger for film The Curse of the Undead

Luca Machnich for film The Eve - Short film 2015 (English version) Winner of 372 awards (check the awards section and project website link)

Aydin Baatyrbekov for film Emily



LGBTQ+ NARRATIVE


Winner

Sophia Romma for film Used and Borrowed Time



DOCUMENTARY FILMS


Winner

Eric Gordon for film When All That's Left is Love


Finalist

Dan SHannon, Isabelle Depelteau for film Me The People

Sandrine Charruyer for film Inferno Without Borders





FIRST TIME FILMMAKER


Winner

Sophia Romma for film Used and Borrowed Time


Finalist

Victoria Rotlisberger for film The Curse of the Undead

chao wang for film Like Fireworks, Like Yellow Roses



SHORT SCRIPT


Winner

Anthony Maldonado for script IF I HAD A SECOND CHANCE...


Finalist

Warren Paul Glover for script Disappearing Ally

Jedediah Parker, Christan Van Slyke for script Love Like the 80's

Luca Machnich for script The Eve

Warren Paul Glover for script The Drowned Man



FEATURE SCRIPT


Winner

Warren Paul Glover for script Table for Two?


Finalist

Warren Paul Glover for script Captive

Warren Paul Glover for script DeCodeMe

Aaron Kramer for script Mammon and the Man in the Moon



SCIENCE FICTION


Winner

Paul Kyriazi for film Forbidden Power



ANIMATED FILM


Winner

Ronnie Cramer for film The Chair


Finalist

Erli Ling for film The Moment





EXPERIMENTAL FILMS


Winner

Benjamin Gardner for film Hallucination Dream Sequence


Finalist

Léwuga Benson for film Time to Leave

Sophia Romma for film Used and Borrowed Time



DIRECTOR


Winner

Luca Machnich for film The Eve



PRODUCER


Winner

Luca Machnich for film The Eve



SUPPORTING ACTOR


Winner

Luca Machnich for film The Eve




SUPPORTING ACTRESS


Winner

Luca Machnich for film The Eve



EDITOR


Winner

Luca Machnich for film The Eve




CINEMATOGRAPHER


Winner

Victoria Rotlisberger for film The Curse of the Undead



Recent Posts

See All